Pohled z Cobhu

Na sociálních sítí jste mohli zahlédnout fotografii katedrály s řadou barevných domků. Možná jste sami sebe ptali, kde se to kouzelné město nachází? Pokud jste nepátrali na netu a nevíte, odkud fotka byla pořízena, tak vám představuji barevný Cobh, který se nachází na smaragdovém ostrově nedaleko Corku. 
Do malebného městečka se dostanete z Corku vlakem nebo autobusem. Doporučuji si koupit lístek na vlak (zpáteční lístek stojí deset euro), jelikož pojedete krásnou přírodou a podél pobřeží. Navíc tu hrozí, že chvílemi budete přilepeni na skle vlaku. Ano, až tak ta příroda je krásná. 
Cobh, krom barevných domů, se proslavil díky Titanicu, jenž tu měl poslední zastávku. Z historie víte, co poté následovalo.
Hned za vlakovou zastávkou stojí pravděpodobně nejznámější socha Annie Moore, která jako první prošla federální kontrolou imigrantů ve stanici Ellis v New Yorku a stala se tak prvním irským přistěhovalcem. Od sochy Annie Moore jsem si to zamířila skrz město k Titanic Memorial Garden. Bohužel tohle místo mě moc neokouzlilo a i teď si myslím, že mi nestálo jít přes rozžhavené město. Prošla jsem tou horší části Cobhu a dostala se k neupravené zahradě, jenž naláká turisty na dva záhonky. Možná jsem čekala více.Vrátila jsem se zpět do centra a zamířila jsem si to ke St. Colman´s Cathedral. Pokud čtete můj blog nějakou dobu, tak víte, že velmi ráda navštěvuji kostely a katedrály, kde i vysílám přání a svou modlitbu do nebe. Poprvé jste se mohli s tímto mým rituálem seznámit Canterbury a v Cobhu tomu nebylo jinak. Vešla jsem do katedrály, prohlédla si každé zákoutí, zapálila si svíčku... Na všechno chvíli zapomenout a zaměřit se na přítomný okamžik. 

Nakonec mi zbývalo najít to věhlasné místo z instagramu. Dala jsem na svůj instinkt, který mě nezradil. Místo jsem našla, jen s malou zradou. Před výhledem stojí zeď, takže jsem si musela stoupat na špičky a fotoaparát držet nad hlavou. Chvíli jsem i skákala, čehož si všiml pán, který mi nabídl pomoc a vysadil mě na zeď. A tak vznikla tato fotka...Snažím se vykouzlit úsměvy na tváři a zatím se mi to vede. Pána jsem rozhodně rozesmála a na slečnu s velkým batohem jen tak nezapomene. Jak stačí málo? Po úsměvném focení jsem seběhla do města a zastavila se v místním obchodě se sladkostmi. Konečně jsem si koupila slavnou čokoládu Willyho Wonky.
Cobh byl dlouho na mém irském seznamu a jsem velmi ráda, že jsem ho mohla navštívit a spatřit tu krásu na vlastní oči. Sny se mají plnit, ale zas když něco nevyjde, tak se z toho... vždyť vy víte. Co v Cobhu navštívit? 


Cobh Heritage Centre
Mezi lety 1848 - 1950 emigrovalo z Irska přes šest milionů lidí, z toho dva a půl milionu pocházelo z Cobhu. Cobh Heritage Centre vám přiblíží jejich příběhy, prozkoumáte podmínky na palubách a jak těžké bylo projít přes kontroly v USA. Zde se taky dozvíte o zvláštním spojením mezi Cobhem a slavným Titanicem. 

Titanic Experience 
Titanic Experience, jak už název prozrazuje, tak vás zasvětí do tajemství Titanicu. V první části vás čeká vizuální prohlídka, která vás táhne do života cestujících (123 lidí), kteří nastoupili na Titanic z Cobhu. V druhé části budete zkoumat, co se vlastně stalo osudnou noc a proč se Titanic potopil. Vše je doplněno o odborné rozhovory a interaktivní exponáty.

Cobh Museum 
Cobh Museum sídlí v bývalém kostele a pokud vyjdete kopec, tak se vám naskytne krásný pohled na přístav. Zde se seznámíte především s historií Cobhu. Dozvíte se, proč se Cobh vlastně vyslovuje Cove a nebo proč se stal důležitým přístavem. 

Katedrála St. Colman 
Katedrála St. Colman, jenž byla postavena v gotickém duchu, patří mezi top památky, které musíte vidět v Irsku. Vnitřek je snad ještě krásnější než zevnějšek. 

Spike Island 
Na Spike Island se dostane z přístaviště Cobhu trajektem. Na tomto ostrově najdete klášter, vězení a pevnost. Návštěvníci mohou ostrov prozkoumat s průvodcem nebo objevovat tajemství ostrova sami za pomocí letáků a knih. 


Share:

12 Comments

 1. Ty barevné domy jsou boží, ty jo. :)
  Miska blog

  OdpovědětVymazat
 2. Pánečku! Ty domky jsou fakt roztomilé a boží ! Máš krásné fotky a krásný tip na další výlet kam se musím podívat ♥ Fakt překrásné město!

  All About Candys Life

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji mnohokrát. Ty domky jsou opravdu moc krásné a takových měst je v Irsku docela dost. :)

   Vymazat
 3. Vyzerá to tam krásne a farebne! ଘ(੭ˊᵕˋ)੭*

  Blog de la Licorne

  OdpovědětVymazat
 4. To je opravdu nádhera! Strašně se mi líbí ty barevné domy a celkově to město je takový hezky barevný :) Jinak pomník Titaniku se mi taky moc nelíbí. Asi bych taky čekala něco trochu jiného...
  Inspiration by Linda

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za komentář. Já čekala nějakou velikou zahradu. Nestálo mi to ani fotku. :(

   Vymazat
 5. Tak to je samozřejmě hned na vrcholu mého bucket listu :)
  EJNETS

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za váš komentář :)