Na skok do nejkrásnějšího města Polska

Před odletem do Irska jsem se zastavila v Krakově, abych se přesvědčila, zda je tak krásné, jak se o něm vypráví. Pokud přemýšlíte, kam vyrazit na výlet do zahraničí, aniž byste měli hluboko do kapsy, tak Krakov vám velmi doporučuji. A jak vypadala moje první návštěva?


Tip před vyprávěním: 

Pokud plánujete si najít ubytování přes booking. com, tak přes tento odkaz dostanete patnáct dolarů jako odměnu. Dalším mým tipem jak ušetřit nějakou kačku je portál tipli.cz, kde z každého nákupu se vám vrátí nějaké procento. Nečekejte miliony, ale spíš postupné střádání peněz. Našla jsem si přes booking.com krásný byt v blízkosti centra. Po ubytování jsem sbalila fotoaparát a zamířila si to rovnou do města. Jakmile mám u sebe fotoaparát, tak se výlety prodlužují. Musím si vše detailně prohlédnout a cvaknout pár snímku. Od mé poslední návštěvy Paříže se též zaměřuji, zda město je čisté, jestli ve městě udržují parky a jaká je celková atmosféra? Čím se budete blížit centru, tím více ulice budou zářit barvami. Nepotkala jsem snad ani jednoho bezdomovce a všude byl naprostý pořádek. Navíc krásu malebných uliček podtrhují květiny, které jsou okrasou každého okna restaurace nebo cukrárny.Prošla jsem uličkou pod hradem Wawel a dostala jsem se až na náměstí - Rynek Glowny, který snad každého zaujme svou velikostí. Zamířila jsem si to ke staré tržnici, ve které najdete obchody s upomínkovými předměty, kožichy, porcelánem a různými šperky. Nepředstavujte si žádné staré a zapáchající trhy. Vše se nachází v krásném prostředí a stánky jsou krásně nazdobené. Dobře vědí, že chtějí zaujmout a především prodat. Z toho důvodu skoro u každého obchodu najdete plyšové draky - dobrý magnet pro děti.

Proč právě drak?

Podle pověsti se na kopci Wawel usadil drak, kterému každý týden lidé přinášeli oběť. Za to lidé mohli žít v klidu a v pokoji. Vládce města však nechtěl draka podporovat, a tak vyslal své dva syny - Lecha a Kraka II., aby draka zabili. Bratři však vymysleli jiný plán. Jednou podstrčili drakovi ovčí kůži naplněnou sírou. Drak spokojeně vše sežral a následně se přemístil k vodě, kde pil a pil a pil, až mu břicho spálené sírou puklo. A tak drak zemřel. Lech se však nechtěl o svůj úspěch dělit se svým bratrem, tak ho následně zabil a svalil vinnu na draka. Brzy však pravda vyšla na povrch a Lech byl ze země vyhnán. A teď si můžete vybrat, zda Krakov je pojmenován po nevinném bratru nebo po krákání vran nad dračím tělem. Co se vám líbí více? 

Krom tržnice stojí na náměstí nádherný Mariánský kostel. Ano, ten kostel jste určitě viděli na instagramu nebo jiné sociální síti. Více než kostel mi do oka padly bohatě zdobené vozy tažené koňmi. Jaký máte názor na tento druh ,,turistické zábavy"? Mně vždy proběhnou obrázky koní z New Yorku, kteří zkolabovali z nedostatku vody nebo vyčerpání. Tak si říkám, kam až jsme schopni zajít, abychom vydělali peníze? Kůň - takové majestátní zvíře a pro některé lidi dokonce dobrý přítel. 
Nicméně jsem se svými myšlenkami bloudila po uličkách. V některých to tak krásně vonělo. Krakov není jen o památkách, ale najdete tu nespočet restaurací, kaváren a cukráren. Procházela jsem jednou uličkou za druhou až jsem se dostala sem...Přesně tohle místo jsem si přála moc vidět. Několikrát jsem ho viděla i na instagramu a přála jsem si zeď z obrazů spatřit na vlastní oči. Když jsem však přijela do Krakova, tak jsem úplně na to místo zapomněla. Naštěstí díky bloudění jsem ho náhodou našla. Barvy, barvy a barvičky... Moc se mi od obrazů nechtělo, ale pomaloučku jsem se přesunula k  hradu Wawel. Jako Češi navštěvují Pražský hrad, aby se přiblížili k historii, tak Poláci navštěvují Wawel. A upřímně jim to závidím. Hrad i katedrála vám seberou poslední dech.

Bohužel jsem neměla tolik času a opravdu mi bylo líto, že jsem v Krakově byla jen na kukačku. I z tak krátké procházky vám mohu Krakow velmi doporučit. Ze všech stran na vás bude dýchat historie. Nachází se tu mnoho zajímavých míst, dobře se tu najíte, možná si i něco koupíte a to všechno za krásné ceny. Nebo můžete z Krakova odletět někam dál, tak jako jsem to udělala já, ale o tom zase příště.Share:

4 Comments

 1. V Krakově jsem byla, ale jen na skok, na hodinku přesně o půl noci:) Nestihla jsem ho v denní a v plné kráse.

  A konečně děkuji, že si mi odhalila tajemství s drakem! Vždy mě to zajímalo:)

  Https://yourvee.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za komentář. :) Určitě stojí za delší návštěvu. Já se určitě do Krakova vrátím. :)

   Vymazat
 2. To je opravdu nádherné město :-) děkuji za tip, kam se podívat.

  Nela z blogu Růžová rtěnka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za komentář a není zač. Doporučuji k návštěvě :)

   Vymazat

Děkuji moc za váš komentář :)