Průvodce po Corku

Cork (irsky Corcaigh) je po Dublinu druhé největší město v Irsku, které se nachází v provincii Muster. Město není velké, takže si ho můžete v klidu projít bez městské dopravy. Navzdory však malým rozměrům, tak v ulicích to žije. Za každého ročního období, za každého počasí a bez ohledu na den v týdnu, tak je tu velké množství lidí, ať už se jedná o místní lidi nebo turisty. Jistě se tu nebudete nudit, jelikož na seznamu je mnoho úžasných restaurací, památek, můžete se dostat i za mříže místní věznice a nebo si jen prohlédnout street art. Co si vyberete?

Co dělat v Cork City?

Cork City je liberální a kosmopolitní město, kde můžete bloudit úzkými uličkami a posedávat v uměleckých kavárnách, které najdete na každém rohu. Co si však myslím, že je na tomto městě nejlepší? Jistě tradiční útulné hospody s živou hudbou, restaurace, ve kterých vám nabízí místní jídla a především velké srdečné přivítání od místních obyvatel. 

Za mřížemi v Cork City Gaol


Život v Corku nebyl vždy jednoduchý a obzvlášť pro vězně. Cork City Gaol vás zasvětí do drsných podmínek věznice, do které se lidé dostávali i za menší krádeže. Například devítiletý Edward O´Brien ukradl z hladu bochník chleba a byl za tuto krádež odsouzen na měsíc do vězení, kde na něj čekalo dvakrát týdně bičování do zad. Chvílemi jsem cítila mráz na zádech. 

Kde se najíst? English market to jistí. 


English market je nejznámější krytá tržnice v Irsku, která byla poprvé otevřena roku 1788. Tehdejší královna navštívila tento market, aby se přesvědčila, že bude dostatečný pro její dvůr a především pro kuchaře, který tu měl kupovat potraviny pro královskou rodinu. Nejen královská rodina ale též šlechtici byli uchváceni touto tržnicí, že jsem často brali své zahraniční přátelé na ochutnávku jídel. A to též zůstalo doposud. Na tomto marketu si můžete vybrat z velkého množství sýrů, ryb, klobás, masa... Pokud jednou projdete English marketem, tak ty vůni vás budou doprovázet celý den. 

Pořádně zazvoňte na Shandon Bells 


Kostel sv. Anny v Shandonu je domovem ikonického symbolu Corku - tzv. Shandon Bells. Kostel je vysoký 36,5 m a ve věži se nachází osm velkých zvonů, z nichž největší váží 1,5 tuny. Za menší poplatek se můžete dostat až na věž, ale ještě předtím si zazvonit na zvony z 18.století. Co si vyzvonit nějakou písničku? Pomoc najdete v knize hned u zvonů, takže se nemusíte ničeho bát. Budete se cítit jako Zvoník u Matky Boží. Za odměnu se vám z věže dostane krásnému výhledu na celý Cork. 

Obdivujte architekturu v Corku 


Město vás jistě překvapí rozmanitou architekturou. Při toulání a bloudění po městě jsem objevila mnoho skvostů, které jsem nečekala v Irsku. Například na fotografii můžete vidět neoklasický dvůr s korintskými detaily, který se nachází na Washington Street. Původně tato budova byla postavena pro rodinu Deanu, ale v roce 1891 byla zasažena požárem a o čtyři roky později přestavena na budovu, kterou můžeme vidět nyní. A takových nádherných budov s příběhem se nachází v Corku mraky.

 Street Ar


Ať už jste příznivec nebo odpůrce street art, tak vás Cork na toto dostane. V tomto městě funguje skupina/organizace s názvem Mad about Cork, která oživuje ulice a staré až zchátralé domy svým uměním. Místo rozpadlého domu, tak uvidíte pestrobarevná zvířata, vtipné citáty nebo ,,chytré" komentáře politiků a známých osobností. Krom toho se tato skupina stará i o pořádek ve městě a přidávají k svému umění květiny. Tímto způsobem mění atmosféru města, která je díky tomu živější a barevnější. 

Projdi se po Oliver Plunkett StreetŽe se máte projít po nějaké ulici? Oliver Plunkett Street v roce 2016 získala prestižní ocenění Great Street Award a porazila tak ulice v Londýně a v Dublinu. A není se čemu divit. Tato ulice uprostřed města je domovem řady skvělých barů, restaurací a obchodů. Já ji objevila zcela náhodou a nestačila se divit, co jsem v ní vše objevila. 

,,Echo, Evening Echo!" 


Echo Evening jsou noviny, které mají dlouhou tradici. Dříve tyto noviny prodávaly děti bez domovů na ulici, aby si něco přivydělaly. Tato tradice se dochovala až do dneška, jen je neprodávají již děti. V pozdních odpoledních hodinách můžete slyšet hlasité ,,Echo, Evening Echo!". Noviny se dostaly do srdcí lidí v Corku až takovým způsobem, že nechali vytvořit sochu chlapce volající ,,Echo, Evening Echo!". Tato socha nyní stojí na slavné ulici Patrick´s Street - též doporučuji. 

Sticky Fingers 


Pokud milujete koblihy/donuty na milion způsobů, tak určitě zavítejte do Sticky Fingers, kde si ani vaše oči nevyberou. Lidé ze Sticky Fingers nabízí ručně dělané koblihy a mění svou nabídku dle ročního období. Od okamžiku, kdy vstoupíte do Sticky Fingers a zakousnete se do donutu, budete se mnou souhlasit, že to není obyčejná kobliha. Enjoy it! 

Dešifruj jejich jazyk


Irsko je země s mnoha přízvuky, dialekty a slangy. Všichni mluví anglicky, ale úplně jinak a v oblasti Corku je to hodně znát. ,,Gat" znamená drink, ,,baytur" idiot... Pokud vás více zajímá angličtina v oblasti Corku, můžete se podívat ke mně na článek, kde píšu o slovíčkách, které jsem pochytila během svého žití v Irsku. 

A kam dále? 


Cork patří k velmi oblíbeným městům, ale dle mého názoru, tak ještě mezi českými turisty není tak objevený. Pokud se tu zdržíte víc dní, tak doporučuji navštívit Blarney Castle a barevný Cobh, který okouzlí snad každého. A co vy? Navštívili jste Cork? 

Tags:

Share:

2 Comments

  1. Tvoj článok ma skutočne inšpiroval a vzbudil vo mne vzrušenie z cestovania. Fotky v článku sú pastvou pre oči, nehovoriac o tých donutoch :D :) Myšlienka tej street art organizácie sa mi neskutočne páči. Myslím si, že niečo podobné by mohli zaviesť aj u nás. :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji za moc milý komentář. Ta skupina mě též velmi zaujala a taky bych takovou uvítala v našem městě. Bohužel se obávám, že by taková díla hned byly zničeny. :(

      Vymazat

Děkuji moc za váš komentář :)