12 důvodů, proč navštívit Irsko

Vydala jsem se pracovně do Irska, abych lépe poznala tuto zemi. Slyšela jsem o smaragdovém ostrově samé chvály, jak lidé jsou příjemní a otevřeni k jiným národům. Ze zkušenosti z Anglie vím, že ne všechno je tak růžové, jak lidé někdy vypráví. Do Irska jsem se však zamilovala a zde je mých dvanáct bodů, proč si Irsko zamilujete i vy. 


# 1 HRADY

V Irsku se nachází více než 340 hradů, které vypadají jako z pohádky. Mezi nejznámější patří Barney Castle, Dublin, Kilkenny a Birr Castle. Nejstarší obydlený hrad Kilbrittain Castle se nachází v oblasti Corku a okolo se nachází les, který úplně vybízí k procházce. 


# 2 GUINNESS

Nejznámější irské pivo nelze opomenout. Guinness je obchodní značka tmavého piva s výraznou nasládlou chutí. Prvně bylo vyrobeno v továrně St. Jame´s Gate v roce 1759 a nyní ho můžete ochutnat skoro v každém státě, ale pít ho v typické irské restauraci... to hřeje na srdíčku. 


# 3 PŘÍRODA 

Krásná a různorodá příroda byla hlavní důvod, proč jsem se chtěla do Irska podívat. A zklamaná opravdu nejsem. Smaragdový ostrov se může pyšnit hlubokými lesy, skalnatými mořskými útesy a nádhernými jezery. Za domem se můžu projít v pohádkovém lese a nebo posedět na místním útesu a dívat se na oceán. Klid na duši a úsměv na tváři. Nic více nepotřebuji. 


# 4 IRSKÁ HUDBA

V tradičních irských pubech hraje živá hudba, která se postará o velmi příjemnou atmosféru. Navíc je dost chytlavá a často se stává, že lidé chytnou rytmus a tančí. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že se netančí jen na podlaze, ale rádi ukazují své kroky na stolech i na baru. 


# 5 JÍDLO 

Irové milují jídlo a je to také znát. V supermarketech, ve kterých jsem zatím nakupovala, bylo čisto a vždy tam někdo chodil s lopatičkou a košťátkem. V regálech je vše srovnané a nejvíce se mi líbí, jak prezentují a propagují místní produkty. Své si najdou milovníci zdravé kuchyně, tak i lidé co rádi sem tam si dají nějakou prasárnu. Určitě ochutnejte Clonakilty Black Pudding a vepřové škvarky. V restauracích vaří výborné jehněčí a dobře vám připraví i mořské plody. 
Zatím dostupné jen v Irsku...


# 6 PŘÍJEMNÍ LIDÉ

V menších městech se lidé znají navzájem, baví se s vámi, ptají se, jaký máte den a jsou ochotni vám pomoc (samozřejmě neházejme všechny do jednoho pytle). Mně třeba paní pomohla zastavit dopravu, abychom s dětmi mohli přejít silnici. Ačkoliv jsem v menším městě, tak se tu nachází jedna křižovatka, z které mám opravdu strach a obzvlášť, když jdu se skupinkou dětí. Nejde do zatáčky vůbec vidět. Paní se ani nezeptala, postavila se doprostřed a já s dětmi mohla přejít. Poděkovala jsem a popřály jsme si hezký den. Lidé mě tu zvou na různé akce (a to mě znali jen i týden), svezou mě autem, když mě vidí, že někam jdu, a tak nějak se starají a zajímají se o vás. Rychleji zapadnete a časem zjistíte, kdo s vámi jedná i upřímně. 


# 7 CARPE DIEM

Irové si umí užít života. Obklopují se přáteli, pořádají velké oslavy a každý den se snaží žít život naplno. Umí si ze sebe udělat srandu, jít do hospody s kamarády, vrátit se ve čtyři ráno a v šest v hodin vstávat s úsměvem na tváři. A ještě jsem neslyšela si Ira stěžovat. 


# 8 OTEVŘENOST A TOLERANCE K JINÝM NÁRODŮM

Vycházím ze své zkušenosti, kdy pracuji převážně s cizinci, kteří tu zastávají velmi dobré pracovní pozice (nepracujeme v továrnách nebo někde ve skladě). Manager hotelu pochází z Itálie, ředitelka ve škole je Finka, šéfkuchaři pochází z Itálie a Portugalska, člověk z personálního oddělení pochází z Maďarska. A ne všichni mají dokonalou angličtinu a přes to Irové zaměstnávají cizince a dokonce někteří zajišťují i ,,free" ubytování pro své zaměstnance. 


# 9 VENKOV V SRDCI

Pokud chcete poznat to pravé Irsko, tak se vydejte na venkov. Zelené kopce, pasoucí se ovce nebo krávy, kousek Atlantik, občas ani žádný signál. Já se do Irska zamilovala až když jsem viděla venkov a tu přírodu kolem. A pozor na chodící stádo krav nebo ovcí po silnici. 


# 10 BAREVNÁ MĚSTA

Z čeho jsem byla nejvíce překvapená? Očekávala jsem ,,nudné" anglické domy a místo toho se v Irsku nachází mnoho měst, které oplývají živými a jasnými barvami. Na Instagramu vás nejvíce oslovil Cobh se svou řadou barevných domů. A teď si představte, že takových měst najdete v Irsku stovky.


# 11 MILOVNÍCI ZVÍŘAT

V Courtmacsherry často vidím, jak lidé chodí se svými psy na pláž. Hrají si s nimi a vychovávají, tak aby s nimi mohli být skoro celý den. Někteří Irové berou své miláčky do restaurací a opravdu jde vidět, že se o ně starají. Láska ke zvířatům se tu netají, tak pokud i vy máte rádi zvířata, tak zde se vám bude líbit. A BTW viděla jsem mnoho nabídek práce, kdy hledali posily na farmy, takže pokud hledáte v této oblasti práci nebo chcete nějak začít, tak určitě neváhejte.


# 12 DEN SVATÉHO PATRIKA 

Zelená a jedná velká akce. Pravděpodobně nejočekávanější den v roce. Tento svátek připadá na 17. března a lidé ho slaví především hlasitou hudbou, tancem a hlavně pivem. Courtmacsherry hotel rozsvítil hotel do zelené barvy a slavilo se až do druhého dne (což je skoro každý týden). Share:

7 Comments

 1. Do Irska bych se jednou chtěla podívat, z Anglie už to mám blízko, tak snad se mrknu. :)
  Miska blog

  OdpovědětVymazat
 2. Hezký článek, já bych tam jela asi především kvůli té přírodě, venkovu a tak :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za komentář. Příroda je tu opravdu nádherná. :)

   Vymazat
 3. Boží tip! Miluji cestování, ale Irsko mě snad nikdy nelákalo. Po přečtení tohoto článku úplně zírám kvůli kolika krásným věcem jet do Irska. Ty barevné domečky a příroda, nádherné :)

  http://lifebynikys.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to tady nádherné a myslím si, že každý si tu něco najde. :)

   Vymazat
 4. Bože tak do Irska už musím! Můj nevlastní brácha tam každé léto jezdívá tak se musím někdy chopit šance! Je strašně hezky jak píšeš, že se snaží žít život na plno, to málo země umí :( Jinak krásné fotky !

  allaboutcandyslife

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za váš komentář :)