My dear Paris


Moje milovaná Paříži, 

     když jsem tě viděla před osmi lety, byla jsem z tebe velmi nadšená. Často jsem slýchávala, že jsi městem lásky, umění, dobrého jídla a módy. Když jsem se procházela pod železnou lady, do očí se mi nahrnuly slzy dojetí. Jak někdo mohl sestavit něco tak ohromného a krásného. Pořád ji vidím v očích v plné kráse a jako symbol celé Francie. Před Sacré Coeur se mi naskytl výhled, který jsem snad v životě neviděla. Stmívávalo se a já se šla projít kolem baziliky. V uličkách seděli malíři a ukazovali svá nejlepší díla. Hrála krásná hudba a palačinky provoněly celou ulici. Páry se k sobě tiskly a všude vládla velmi příjemná atmosféra.Tak moc jsem se na tebe znovu těšila. Možná jsem měla přehnané očekávání a možná jsem si tě moc zidealizovala, jelikož při další návštěvě jsem si vytvořila trochu jiný obrázek.
      Cesta z našeho hotelu probíhala více než dobře. Vlak sice nebyl úplně čistý, ale ty výhledy z něho byly krásné. V porovnání z Londýna na Heathrow jsem si cestu vážně užila. Metro se mi už tak nelíbilo. Špína, odpadky na každém rohu, smrad a falešný hlas zpěvačky. Nemohla jsem se dočkat až tě uvidím z té lepší strany. Tolik lidí na jednom místě jsem však nikdy neviděla. Co bych taky chtěla na Velikonoce že? A lepší nápad než zkusit tvoje nejlepší sladkosti na Champs Élysées jsme snad se sestrou nemohly mít. Když jsem však vstoupila do Ladurée, poprvé mě obklopil pařížský styl. Velmi krásné prostory doplněné elegantními kousky. Celkový dojem však kazily fronty naštvaných lidí. Zde bych uvítala, kdyby lidi pouštěli postupně, aby si mohli prohlédnout nabídku a vybrat si. Bohužel jsme nedošly se sestrou ani k makronkám a už se nás ptali, co si koupíme. Proč? Víš, poprvé jsem makronky ochutnala těsně před Paříží a velmi se těšila až ochutnám tuto delikatesu v centru Paříže. Tam, kde to pravděpodobně začalo. Pocítila jsem trochu zklamání, i když vše bylo krásně nazdobené a makronky jsme dostaly v nejkrásnější krabici, co jsem kdy viděla. Hlavně si něco kupte a odejděte. Prosím, další! Tak to na mě zapůsobilo a neudělalo to na mě až tak dobrý dojem. Z Ladurée jsme se přesunuly k Eiffellově věži. Než jsme se dostaly k této pařížské dominantě, musely jsme překročit pár odpadků a odbít několik prodejců s kovovými miniaturami Eiffelovy věže, přívěsky a dřevěnými písmeny. Někteří byli opravdu neodbití a nedodržovali ani osobní prostor procházejícího. Batoh jsem si přehodila ze zad dopředu a šly jsme dál. V blízkosti Eiffelovy věže jsme našly místo, kde svůj talent ukazovali místní umělci. Chvíli jsme se dívaly a pak si šly najít lavičku, na které jsme si vychutnaly naše makronky z Ladurée. Až na některé byly výborné, ale pořád si myslím, že Rainbow Macarons v Ústí nad Labem jsou v kvalitě o trochu lepší. Přeci ty krémy nebyly tak hutné a ty pusinky křehčí.
      Se sestrou jsme se přesunuly k Moulin Rouge. Směřovaly jsme k Sacré Coeur a při cestě si všímaly obchodů, jejichž výlohy byly zaplněny vibrátory ve tvaru Eiffelovy věže, bičíky, spodním prádlem a nafukovacími panny. Konečně něco na úrovni. 😀 Když jsme prošly přes tuto krásnou uličku, musely jsme zahnout a stoupat už nahoru. Dle iphonu jsme vylezly šestnáct pater a já chápu už tu horkost mého těla. Dala jsem mu zabrat - dva dny v Disneylandu a potom Paříž. Ale... stálo to za to. Kolem Sacré Coeur se nachází mnoho uliček s krásnými obchody, které vám vynahradí jakýkoliv nedostatek Paříže. Uličky krásně voní palačinkami, v obchodech najdete snad ty nejlepší sladkosti a vše je tak krásné, i když v ulicích vládne chaos. Některé obchody mají tak dobře vymyšlené prostory, že si nevšimnete ani nával lidí. Při vstupu vám dají ochutnat některé delikatesy, povypraví vám z čeho to je a jaké ingredience v tom najdete. Nádhera.Takže s takovou dobrou náladou jsem dostala až Sacré Coeur a chvílemi jsem obdivovala ten výhled. V tu chvíli jsem si řekla, že snad k životu nic více nepotřebuji. Tento však skvělý okamžik zazdil bezdomovec, který vykonával svou potřebu v parku hned pod Sacré Coeur. To jsem ještě nezažila, ale vše je jednou poprvé. Bohužel kousek od toho stála parta kapsářů, kteří zabraňovali lidem v klidu projít. Jen si vybírali turisty a vůbec jim nevadilo, že pár metrů nad nimi stojí francouzští policisté. Nic neudělali ani když je starší pán na ně upozornil. Obešly jsme s Jančou tuto skupinku a mířily poté do francouzských ulic. Tyto kratší okamžiky nosím pořád v hlavě a musím nad nimi přemýšlet. Proč jsem si takových věcí nevšímala dříve? Možná to bylo tím, že jsem byla vždy s někým, krásně si povídala a vždy se zaměřila jen na cíl ale ne na cestu. Nasednete do autobusu, který vás vyhodí u památky, vy si ji fotíte, uděláte selfie a jedete dál. Je tu však možnost při které sice neuvidíte vše, co chcete, ale za to se dostane více pod kůži daného místa.
          A takhle to Paříži dopadlo. Necítila jsem se bezpečně a někdy si připadala jak na skládce. Vím, že to není tvoje chyba. Příště se však podívám na nějaký street art a zatoulám se do nějakých uliček. Snad už brzy zase zazáříš. Posílám mnoho pozdravů a přeji ti více slušných a milých lidí, co nebudou kazit tvoji pověst a naopak tě zas dostanou na vrchol.

S láskou

Renča   
Share:

6 Comments

 1. Já tam ještě nebyla, ale na nějaký zájezd či něco podobného bych jela hned :)
  Miska blog

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě stojí za návštěvu, udělat si svůj obrázek a najít si to své. :)

   Vymazat
 2. Ja som akurát ráno dostala ticket za mojim snom tak tento rok Paríž určite navštívim aj ked zrovna Eiffelovka nie je mojim cieľom :) Fotky máš parádne!

  Klaudia Duranova

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. Ať se líbí a máš lepší zkušenosti a příhody než já. :)

   Vymazat
 3. beautiful blog! I really like how you write
  and what you give photos. wonderful!
  I have a question, you will agree to follow for follow?
  I like to be in touch with inspirational blogs.
  Greetings from Poland!
  ayuna-chan.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Thank you for your beautiful words. I like your blog, so why not?
   Greeting from The Czech Republic. :)

   Vymazat

Děkuji moc za váš komentář :)