Vídeň: Ve stopách Habsburků

Střechy jsou přikryté bílou peřinou a mráz vytváří na oknech ty nejlepší díla. Je zima. Procházíme se ulicemi Vídně, kudy dříve chodili slavní panovníci a panovnice. Habsburkové zde zanechali četná dědictví v podobě zajímavých památek. Díky tomu, můžete navštívit budovy, které patřili Habsburkům, procházet se zahradami, kterými chodila císařovna Sisi a podívat se do katedrály, která měla zastínit Svatovítskou katedrálu v Praze.


Katedrála sv. Štěpána
Výchozím bodem byla pro nás katedrála sv. Štěpána, která patří mezi nejznámější gotické budovy v Rakousku a není jistě překvapením, že je též symbolem Vídně. Stavba byla započata v roce 1137 a o deset let byla dokončena. Část katedrály však byla postižena požárem a bylo nutné započít její rekonstrukci. Dokončení však není spojené s tehdejším panovníkem Albertem I., ale až s jeho vnukem Rudolfem IV., který se rozhodl, že z katedrály sv. Štěpána vybuduje náboženské centrum rakouské říše.
Katedrála je opravdu moc krásná. Při vstupu do budovy jsem chvíli přemýšlela, kam se dříve dívat. Vše je tak obrovské a skvostné. Jak je možné, že dokázali za deset let vybudovat takovou katedrálu? A co myslíte? Zastínila Svatovítskou katedrálu v Praze? 
Po prohlídce kostela jsme se vydali po Karntner Straße a Marco-d´Aviano-Gasse po Neuer Markt. Pod kapucínským kostelem se nachází císařská krypta, která je určena pouze členům bývalé habsburské monarchie Rakouska. 
V blízkosti se nachází kostel sv. Augustina, ve kterém konaly veselejší akce a ceremoniály. Zde se i Franz Josef oženil s nejkrásnější císařovnou té doby. Za návštěvu stojí rozhodně muzeum, které je věnované císařovně Sisi. 

Muzeum Sisi
Muzeum vám přiblíží osobnost a životní styl císařovny Sisi. Jak se mladá dívka z Bavorska dostala až na císařský trůn? Proč utíkala od svých královských povinností? A byla opravdu tak posedlá svou štíhlostí? Mnoho a ještě více vám bude zodpovězeno v muzeum. Já se zde utápěla v myšlenkách a pátrala v  minulosti, jak nám Sisi a jejího manžela představují učitelé na hodinách dějepisu. Při takových prohlídkách a občasném bádáním, často přemýšlím, co už je lež a co je pravda a jak si někteří vysvětlují a přibarvují historii. Pod kopulí kostela sv. Michaela, krom Sisi muzeum, najdete i císařské apartmány, cenné porcelánové vybavení a kuchyňské nádobí z tehdejší doby. Nás tato část nijak moc nezaujala, takže jsme ji proběhli (skoro doslova). 
Jen pár kroku od kostela sv. Michaela začíná vídeňská nákupní ulice Kohlmarkt. Zde Habsburská (pěší) cesta končí. Pokud chcete zakončit cestu nějakým dortem a čokoládou, tak v této ulici si určitě nějakou kavárnu najdete.

Zámek Schönbrunn
Habsburská cesta sice končí v centru Vídně, ale Schönbrunn patří mezi nejznámější památky Rakouska a bez něho by to nešlo. Zde se procházela krásná císařovna Sisi, slavná Marie Terezie a Mozart zde ukázal svůj talent. Mně osobně se velmi líbil zámecký park, který byl pokryt bílou pokrývkou. Zde končí naše cesta, jak jinak než hraním si ve sněhu. 

Share:

12 Comments

 1. Nádherné fotky :)) je pravda, že z Vídně je ta Habsburská historie hodně cítit, když jsem tam byla teď na podzim, měla jsem z toho stejný pocit:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Musím říct, že jak na zámku tak i v některých muzeích často opakovali životopisy největších velikánů habsburské dynastie až jsme hledali nějaké ,,chybky" viz jestli Franz vstával ve 4:30 nebo v 5:30 :D:D.

   Vymazat
 2. Já ještě ve Vídni nebyla, ale fotky se ti perfektně povedly :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. Já ve Vídni byla asi pětkrát, ale tohle byla moje první návštěva historického města :)

   Vymazat
 3. Vídeň je skvělá. Já mám ráda Prater a Schonbrunské zahrady a palác... Ty obří fontány tam jsou úžasný!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prater úplně nejvíce miluji. Často jsme se tam zastavovali, když jsme jezdili domů z Chorvatska :)

   Vymazat
 4. To vypadá jako skvělej výlet. Takový hezký místa máme blízko od domova. :)

  OdpovědětVymazat
 5. No nádhera! Prostě ty tvoje cestovatelské články mě vždycky tak nabudí k cestování. ♥ Máš moc pěkné fotky a skvěle to všechno popisuješ! Myslím, že letos Vídeň budu muset navštívit. :)

  EnthusiasTer

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji mnohokrát, ale ještě nejsem úplně spokojená s kvalitou mého focení. Ještě je hodně práce přede mnou. A Vídeň doporučuji. :)

   Vymazat
 6. Ve Vídni jsem nikdy nebyla, ale vždycky mě to hodně lákalo, tak třeba jednou. Hezké fotky :)

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za váš komentář :)