Stratford upon Avon: Rodiště Williama Shakespeara

Před devíti lety jsem vyměnila rodiště Williama Shakespeara za atraktivnější Londýn a do slavného Statfordu se dostala až o šest let později. Město mě nikdy moc nelákalo, jelikož mi z vyprávění přišlo, že krom Shakespearově minulosti, nemá město mnoho co nabídnout. Moc jsem se nemýlila. Williama Shakespeara jsem viděla opravdu všude, ale...Podle labutí jsem vždy poznávala, že jsem dorazila do rodiště slavného dramatika. Jejich krásné, bílé peří vidíte už z větší dálky. Navíc jich je opravdu hodně. Vždy jsem labutě ráda pozorovala a obdivovala jejich krásu. Ve Velké Británii patří labutě královně. Každým rokem vyráží na řeky čluny s posádkami, které kontrolují stav labutí v rámci nejstarší tradice britské monarchie - Swan Upping. V dobách největších hladomorů se stávalo, že lidé zabíjeli labutě. Z toho důvodu vydal britský monarcha zákon, že všechny labutě na území Velké Británie patří koruně, a kdo se jich dotkne, bude sťat za velezradu, čímž zachránil labutí populaci. 


Divadlo Stratford upon Avon
Ve městě se nachází mnoho míst, které jsou věnované slavnému dramaturgovi. K nejznámějším patří divadlo, v němž působí Royal Shakespeare Company. Pokud jste milovníci divadla, můžete si zakoupit lístky na nějakou slavnou shakespearovu hru. Věřím, že to bude zážitek na celý život. 


Aleje vrb, podél řeky Avon, vybízí k romantické procházce. Doporučuji si zahrát mini golf, který se najdete hned u řeky. Je to velmi odpočinková hra, u které se zasmějete. Hlavně když se nemůžete strefit do jamky. 


Church of the Holy Trinity
Pokud přejdete přes most a projdete pár ulic, dostanete se ke Kostelu Nejsvětější Trojice, kde je pochován William Shakespeare. Tento, často nazýván jako Shakespearův kostel, má půdorys křížen a byl několikrát upravován. Ve velmi prostém hrobě zde odpočívá William Shakespeare, který si tohle místo zakoupil již deset let před jeho smrtí. Vstup do kostela je zadarmo, ale pokud si chcete prohlédnout hrobku W.Sh., budete si něco málo připlatit. Stojí to však za to. 


Hall´s Croft
Od kostela najdete ukazatele, které vás nasměřují na místa, kam budete chtít. My jsme vždy chodili do centra, kde se nachází mnoho typických středověkých budov. Cestou se dostane i k domu, kde pravděpodobně bydlela dcera Williama Shakespeara se svým manželem. 


The Old Bank 
The Old Bank je relativně moderní budova, nacházející se na Chapel Street (kousek od Hall´s Croft). Pro mě jedna z nejhezčích budov, které ve Stratfordu jsou. Ze všech budov nejvíce vyniká a úplně září ve fotoaparátu. 


Centru Stratfordu je velmi krásné. Najdete zde mnoho obchodů se sladkostmi ve stylu Harryho Pottera, typické anglické hračkárny a cukrárny s nejsladšími dorty. Kupovala jsem nějaká lízátka a pytlíčky se sladkostmi dětem a taky sobě. Já takovým krámkům nedokážu odolat a sladké miluji. Pokud někdy zavítáte do Stratfordu, nakoukněte do těchto obchodů. Možná se vám i zalíbí nějaký suvenýr domů.
Ve Stratfordu se nudit nebudete, můžete jít po stopách Williama Shakespeare, kafíčkovat ve staré budově s výhledem na město, zahrát si minigolf nebo se jen procházet podél řeky. Záleží jen na vás, co preferujete. A pokud máte dostatek času, tak za návštěvu stojí i Kenilworth a Warwick v nedalekém okolí. 


Share:

6 Comments

 1. Mně se to městečko (podle tvých fotek) moc líbí :) líbí se mi, jak je v takovém středověkém duchu:D:) až budu v Anglii, určitě si tam udělám výlet!

  OdpovědětVymazat
 2. Ty fotky jsou naprosto kouzelné ! Moje kamarádka je velký fanoušek Shakespeara, a tak už jsem pár fotek z jejího výletu do tohoto města viděla, každopádně tady u tebe to má takovou jinou atmosféru, protože se mi moc líbí jak popisuješ, kde co je a kam je fajn zajít stylem, že bych tam nejradši o víkendu vyrazila na výlet. :) ♥

  EnthusiasTer

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hurá do toho!! Město je krásné, ale jestli mohu doporučit, tak spíše na jaře, kdy není taková zima. Kolem 23. dubna se konají i Shakespearovské slavnosti, kdy město je krásné nazdobené a má bohatý program:)

   Vymazat
 3. Tak tohle místečko je určitě na mém seznamu. Ty domečky jsou boooží :)

  OdpovědětVymazat
 4. Tole je fakt nádhera! Jak vidím ty tvoje fotky, hned bych se tam rozjela!

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za váš komentář :)