White Cliffs of Dover

White Cliffs of Dover jsou oficiální ikonou Velké Británie a jsou po staletí znamení naděje a svobody. Pro obyvatele Anglie představují jakousi pomyslnou hradbu, která zemi chrání před nepřáteli. V nejvyšším bodě má útes 110 metrů a ve zvláště jasných dnech jsou bílé útesy vidět v některých částech severozápadního pobřeží Francie. Známé byly již v antice, jelikož Římané patrně pojmenovali ostrov Albion (z latinského slova alba = bílý) kvůli barvě útesů. Nyní jsou ohroženy erozí a každý rok centimetr ubude. Též se však stalo, že již několikrát křída nasála vodu a zvětšila svůj objem a část útesů se rozpukala a spadla do moře.A jak jsem se k útesům dostala?
Samozřejmě tou delší cestou a nedbala rady informačního centra. Z Doveru jsem si to zamířila rovnou k Dover castle, který jsem celý obešla a přišla k útesům ze shora. Cesta se mi líbí více, i když chvíli vede po silnici. Naskytne se vám impozantní výhled na hrad a město Dover.

Pokud však si chcete cestu zkrátit, tak už z města Dover jsou směrovky, díky nimž se dostane na útesy během patnácti minut.Kudy z nudy?


Přes osm kilometrů spravuje National Trust, díky nim vedou po útesech vyznačené cesty. Na místě je řada zařízení, včetně návštěvnického centra, kavárny a místa určená na piknik. Cesta vede i přes ohrady, kde uvidíte koně a pravděpodobně půjdete mezi nimi. Mě tři pronásledovali a nemohla jsem se jich zbavit... chtěli se kamarádit...Cesta přes útesy vám nabídne mnoho dech beroucí výhledů, které se vám vryjí do srdce a nikdy na ně nezapomenete. Pokud se chcete něco více dozvědět o útesech a okolí Dover, tak dojděte až k majáku South Foreland Lighthouse, ve kterém je expozice o útesech. Můžete si u majáku udělat jen piknik, chvíli relaxovat a nebo nabrat síly na další trek. 


Na útesy jsem se nejednou vrátila. Jednou to byla zcela nečekaně, kdy jsem se vydala sama na trek v sandálech z M&S a modlila jsem se, abych ten známý maják našla. Nejde vidět, tak jak bych čekala, ale o tom zase příště...

BTW v roce 2020 by měla být otevřena England coast path, která povede po celém pobřeží Anglie a stane se tak nejdelší cestou na světě (aspoň dle info z netu). 2800 mil cesty... Najde se tu někdo, kdo by o takové výzvě přemýšlel?
Share:

0 Comments

Děkuji moc za váš komentář :)