Tiské stěny a náš piknik v oblacích

Tiské stěny se nachází nedaleko Ústí nad Labem v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Dle mého názoru představují dokonalé vyvinuté skalní město, ve kterém se nachází mnoho skalních labyrintů, úzkých soutěsek a roklí. Procházka krásnou přírodou mezi skalisky vás nenechá chladným a z vrcholu skal vás čekají výhledy do pohádkové krajiny. Tiské skály se staly rájem nejen pro turisty, ale též pro horolezce. Chvílemi jsem pozorovala lidi v helmách, jak šplhali po skále a tajně si přála, abych na jejich místě byla já. Vzpomněla jsem si na svou první zkušenost, jak jsem lezla na Malé Skále a jak velkou radost jsem měla, když jsem se dostala jen do půlky. Bylo mi tehdy dvanáct let a na ten pocit nikdy nezapomenu.

Vybavení na lezení jsme sice neměli, ale za to moje sestra nesla deku a sendviče s arašídovým máslem. Vylezli jsme schody a na vrcholku skal jsme si našli útulné místo s výhledem do pohádkové krajiny. Kamarádka přinesla salát a já ochutnávala a okusovala vše, co mi přišlo pod ruku. Zažívala jsem své hygge a užívala si tu atmosféru, která mě naplňovala štěstím a pocitem naprostého klidu a pohody. Všechny starosti jsem pustila za hlavu a jen jsem jedla dobroty a popíjela svého oblíbeného Birella.Po pikniku jsme se s holkami vydaly k chatě, kde jsem si chtěla zakoupit turistickou vizitku. U vchodu nás  místo prodejce přivítal chlupatý kamarád, jenž hlídal svůj majetek.

Po vyzvednutí vizitky jsme se vydaly dále po okruhu a hledaly nejkrásnější výhled. Trasy jsou velmi udržované a často jsme potkávaly rodiče s malými dětmi. Procházka děti určitě nadchne a ještě můžete zapojit svou fantazii. Mnoho skalních útvarů je pojmenováno dle připomínajících předmětů, zvířat, nebo i osob. Sloní noha, Jeskyně oblud, Žabí korunka, Tančící medvěd... Uvidíte to také, nebo úplně něco jiného? Já se tedy těším až se jednou sem vydám se svými dětmi a budeme navzájem porovnávat, co vlastně vidíme.

S holkami jsme však lezly po skalách, skákaly a lezly, kam jsme snad i neměly. Jednoduše jsme si to užívaly... Ty výhledy stály za to.Tiské stěny neokouzlily jen nás, ale též i filmaře. Natáčel se tu známý film Letopisy Narnie, kdy herci byli okouzleni místní krajinou. Jsem velký milovník přírody a v lesích se cítím svá a šťastná. Mohla  jsem lézt po skalách, za každým rohem výhled, krásné květiny a vůně hub. Tiské stěny se staly pro mě rájem...

Tiské stěny vřele doporučuji k návštěvě. Já jsem zavítám snad zase na podzim, kdy se příroda zbarví a vše bude tak krásně barevné... a možná i zima, kdy bude vše pod sněhem... Navštívili jste Tiské stěny nebo jiná skalní města? :)
Share:

0 Comments

Děkuji moc za váš komentář :)