Pravčická brána: Nenahraditelný přírodní klenot Českého Švýcarska

Zřícení Azurového okna na Maltě přitáhlo pozornost k podobnému útvaru, který se nachází v Hřensku. Pravčická brána je ikonou Národního parku České Švýcarsko a patří mezi nejznámější a nejobdivovanější útvary v České republice.Cesta k přírodnímu klenotu vede lesem a do kopce. Pokud máte malé děti, můžete si při pauze stavět s nimi města z kamenů a nebo domečky pro skřítky a víly. Při výšlapu jsme pár měst viděli a bylo zajímavé, kolik lidí se u nich zastavilo a přiložilo ruku k dílu.

K Pravčické bráně patří zámeček Sokolí hnízdo, který byl postavený pro významné hosty, kteří zde mohli přenocovat. Nyní se zde nachází hostinec a muzeum národního parku. U brány je též turistické centrum, kde si můžete koupit turistické známky, pohledy a nebo jiné upomínkové předměty. Já měla štěstí a narazila na moc milou paní, která si se mnou povídala a doporučila mi další místa k návštěvě.


Proč Pravčická brána?

Dlouho jsem si pokládala otázku proč Pravčická brána? V okolí žádné Pravčice ani nic podobného neleží. Google...

Současný název Pravčická brána byl odvozen z německého názvu Prebischtor (tor - brána). S rozmachem české turistiky přibývali i čeští turisté, kteří si název počešťovali: Přebišská brána, Převyšovská brána... Až ve třicátých letech dvacátého století se ustálil název Pravčická brána.


Proč je vstup zakázán?

Nenahraditelný přírodní klenot můžete však vidět pouze z okolních vyhlídek. Pravčická brána byla navštěvována již od konce osmnáctého století a četná návštěvnost způsobovala zvýšenou erozi a postupnou destrukci brány. Z důvody její ochrany byl v roce 1982 vstup na bránu zakázán. Výhled na Pravčickou bránu a okolí si můžete vychutnat z pískovce, který leží hned naproti, takže nebudete o nic ochuzeni.


Základní informace, tipy a doporučení: 

Pravčická brána patří mezi nejnavštěvovanější přírodní útvary v České republice. Pokud si chcete užít klid v lese a nečekat fronty při koupě lístku na vstup, zkuste se vyhnout turistické sezoně. Dopoledne se plní parkoviště auty a motorkami v Hřensku. Okolo dvanácté může být problém, kde zaparkovat. Je lepší si přivstat a nebo přijít až pozdě odpoledne.

Nezapomeňte hotovost!!! 

Za parkoviště jsme platili 30 Kč na hodinu. 

Vstupné (2017) 

Dospělí75,-Kč/osoba (3,-Eur/osoba)
Děti /6-14let/studenti a důchodci25,-Kč/osoba (1,-Eur/osoba)

Tip na celodenní výlet:

Velmi doporučuji se vydat na pěší výlet po Naučné stezce přátelstvím. Projdete se z Hřenska na Pravčickou bránu, dále na Mezní Louku a do soutěsek, kde si sednete do lodiček a užijete si panenskou přírodu. Celý okruh měří šestnáct kilometrů.

Hřensko a okolí patří k mým nejoblíbenějším místům v České republice. Procházka v lese mi dopřává jakýsi klid a zaručuje úsměv na tváři. Ráda vzpomínám na své dětství, kdy jsme s prarodiči chodili do lesa na houby nebo sbírali jen dřevo a šišky do kamen. Města z kamenů a chaty z mechu a kapradí mi připomněly mé dětství. Máte také svá oblíbená místa, která vám vyvolávají vzpomínky? A navštívili jste už Pravčickou bránu?


Share:

0 Comments

Děkuji moc za váš komentář :)