Neuschwanstein Castle: The castle that bewitched Walt Disney

Neuschwanstein, pohádkový hrad, který inspiroval Disneyho, ročně navštíví přes jeden milion lidí. V letních měsících se na zámku vystřídá až šest tisíc návštěvníků. Ironií však je, že zámek nebyl navržen pro královské reprezentace a měl sloužit pouze pro panovníka Ludvíka II. Zámek stavěl pouze pro sebe, aby se ukryl před celým světem. Jeho fobie z lidí byla vyhlášená po celé Evropě a postupně se zhoršovala. Došlo to až tak daleko, že byl zbaven svéprávnosti a odvezen na zámek Berg, kde si ho převzali pečovatelé. Okolo jeho smrti se vyskytuje mnoho nejasností. Tělo Ludvíka a jeho pečovatele našli v jezeře nedaleko zámku.


Neuschwanstein je velkolepý zámek, který se nachází na vysokém skalnatém vrchu v bavorských Alpách. Budete se chvilkami cítit jako v pohádce nebo v romantickém filmu. Cesta na zámek vede lesem do kopce a trvá přibližně třicet minut. Po zdolání kopcovitého terénu si můžete vychutnat krásný výhled do krajiny.


Prohlídka zámku trvá přibližně 40 minut (audio prohlídka v češtině), ale i za tak krátkou chvíli vás ohromí. Komnaty jsou bohatě vyzdobené a interiéry do detailu vypracované. Jen králova postel se vyráběla čtyři roky. Největším překvapením pro mě byla umělá krápníková jeskyně, která se nachází hned vedle pracovny Ludvíka II. Podivín s geniálními nápady. Tip: Občas i vykoukněte z okna a po prohlídce z balkonku ;)

Zapomenout nesmíte na Marienbrücke (most, lávka), z kterého je nádherný výhled na zámek a okolí. Pokud trpíte závratěmi (jako já), tak doporučuji most rychle několikrát přejít a nedívat se dolů. Pohled na zámek je k nezaplacení a později byste litovali, že jste most nepřešli. Chcete-li si užít další velkolepé vyhlídky, tak na druhé straně mostu sledujte ukazatele, které vás zavedou na místa, odkud budete mít zas jiný pohled na zámek. Na kopci jsem bohužel už jen seděla a moc se nehýbala kvůli závrati, jen jsem čekala až ,,odvážným" Japoncům sklouzne noha a spadnou ze skály.Z mostu jsme si to namířili dolů k jezeru, u kterého jsme si jen sedli a sledovali kachny. Při této příležitosti jsem si sundala boty s ponožkami a ponořila své nohy do studené vody. Bylo to příjemné a na ten krásný pocit nikdy nezapomenu. Vyzkoušejte to také ;)


Tipy: Jak si zámek a okolí opravdu užít?

Kdy zámek navštívit? Pokud možno naplánovat výlet mimo hlavní sezonu (léto), mimo svátky (Velikonoce) a kdy děti mají prázdniny. Nejlepší dny pro návštěvu jsou pondělky a úterky (pokud není státní svátek). 

V jakou dobu zámek navštívit? Velmi doporučuji navštívit zámek v ranních hodinách (8-10:00) a nebo naopak v pozdních odpoledních hodinách (po 15:00), kdy se to trochu uklidňuje. Okolo jedenácté se parkoviště zaplní autobusy, auty a motorkami, vylezou turisté a tím začínají fronty.

 Jak se vyhnout frontám? Pokud se chcete vyhnout frontám, objednejte si lístky přes internet. Promyslíte si, co chcete vidět a k tomu ušetříte nějaké euro a hlavně čas. Též doporučuji zajít na Marienbrücke před prohlídkou zámku (musíte uvážit čas), jelikož většina lidí jde nejdříve na zámek a pak na lávku (odpoledne k prasknutí). A jestli bude Marienbrücke zavřený, tak máte štěstí. Najděte nehlídanou cestu a užívejte si most skoro bez lidí. U zámku stojí hlídač, což lidi odradí a na lávku nejdou, ale k můstku vedou další dvě cesty. ;)

Jak ušetřit? Zakupte si lístky přes internet a zkuste vytvořit skupinku o patnácti lidech. Pro ty co se nebojí, tak mohou zkusit štěstí před pokladnou a odchytit nějakou rodinku. Pokud si chcete koupit suvenýry, tak se nejdříve podívejte na ceny v obchodech okolo parkoviště, pak na ceny v zámku a porovnejte. Nějaká svačinka a pití sebou. Je to turistická atrakce a za jídlo si připlatíte. Zde se můžete podívat na jednotlivé ceny.

Co mohu ještě vidět? Po návštěvě Neuchswanstein můžete navštívit Hohenschwangau, který leží naproti zámku a nebo muzeum. Mně se velmi zalíbila procházka okolo jezera a mé nohy dost ocenily, když jsem je ponořila do vody.

Co na sebe? Nepodceňujte Alpy. Z parkoviště jsem vycházeli v teplých bundách a mikinách a na parkovišti přišli v tričku. Počasí se dokáže rychle změnit. Rozhodně nezapomeňte na pohodlnou obuv.

A to nejdůležitější!!! Centrum kde zakoupíte lístky stojí u parkoviště. U zámku se lístky koupit nedají. Mnoho lidí už si tak vyšláplo kopec k zámku a zjistili, že musí zas dolů pro lístky. Když tedy potkáte Japonce, který bude vypadat nasr... v obličeji a rozhazovat rukama, tak vám bude jasný, na co asi zapomněl.
Share:

2 Comments

Děkuji moc za váš komentář :)