Cornwall - přes ráj až na konec světa

Cornwall se rozkládá na nejzápadnějším poloostrově Anglie. Tato oblast je především známá rozmanitým pobřežím, zelenými kopci, rozsáhlými loukami s koňmi a mírným klimatem. Jednou nohou budete stát v přímořském letovisku na jihu Francie a druhou v anglické vesničce. Proč si tedy neužít prodloužený víkend nebo dovolenou v této oblasti?První den - Newquay
Náš krátký okruh po Cornwallu začal ve městě Newquay, o kterém se proslýchá, že je rájem surfařů. A ještě aby ne? V tomto městečku najdete surfařské školy a obchody se surfařským vybavením na každém rohu. Mladí, staří, ženy i děti vlastní surfařské prkno. V městečku vládne velmi příjemná atmosféra. Na pláži se rozdělávají ohně, z hotelů se linou zvuky z hudebních instrumentů, lidé se procházejí po pláži, ženy popíjejí koktejly a muži se hlasitě baví. Noční život tu stojí za to. 


Druhý den - St. Michael's Mount a St Ives
První zastávkou druhého dne se stal malý přílivový ostrůvek St. Michael's Mount, který je spojen s městem Marazion pomocí cesty z žulových kostek. Cesta se vám objeví pouze při odlivu. Při přílivu je ostrov oddělen a lze se na něj dostat pouze lodí (pokud přeje počasí).

Na ostrov se dostanete zadarmo, pokud si budete chtít prohlédnout hrad a ztratit se v zahradě, tak zaplatíte £ 12,5. Více naleznete zdeNa vrchol hradu vede velmi strmá cesta a několikrát jsme se museli zastavit, abychom popadli dech. Fyzička v háji. Na konci cesty se nám objevil výhled na světle modré průzračné moře, u kterého jsme se tak trochu zapomněli.

Po půl hodině jsme vstoupili do hradu, který je stále obydlen a používán. Je zde mnoho věží a místností, ale ne všechny jsou přístupné pro širokou veřejnost. My jsme si prohlédli knihovnu, pracovnu, jídelnu a světle modré pokoje, ve kterých dříve seděla královna Viktorie a popíjela svůj čaj o páté. 

Z hradu jsme šli přímo do zahrady, která ukrývá mnoho úzkých cestiček a laviček  s výhledem na moře. Množství květin, palem a sukulentů vytváří dojem, že jste se ocitli v úplně jiném světě. Zkrátka takový kousek ráje na zemi... 


Ze St Michael' Mount jsme jeli do St Ives...


St Ives je někdy za svoji neobvyklou atmosféru považován za klenot Cornwallu. Bez ohledu na roční období sem přijíždí tisíce turistů a my jsme pochopili proč. Bloudění úzkými uličkami s kouzelnými obchody nás moc bavilo. Ochutnali jsme obří pusinku a zapadli do každého krámku, který se nám líbil. U moře jsme si koupili zmrzlinu, kterou jsem si vychutnala jenom já. Přítel bohužel prohrál zápas s rackem, který měl na zmrzlinu zálusk. Pokud se tedy chystáte do Cornwallu, tak si na tyto potvory dejte pozor. Vypadají nevinně skoro až přátelsky, ale klamou tělem... 


Po hodinové procházce jsme si lehli na lavičku poblíž pláže a usnuli jsme. Sluníčko svítilo, foukal vítr a my jsme se spálili a tím skončil náš druhý den... 


Třetí den - Land’s End a Lizard
Tak jsme se dostali až na samotný konec světa - Land’s End. Jaký asi takový konec světa bude vypadat? Představovala jsem si skálu a široké moře, nic víc a nic méně. Jaké však bylo překvapení pro mě, když na místě stál hotel, obchod s dárkovými předměty, 4D kino a restaurace. Velký komplex zaměřený na turisty. Výhledu na širé moře jsem se se však dočkala a byl takový, jaký jsem si ho představovala. Prostě jen moře. Poslední bod našeho výletu se stal nejjižnější bod Anglie - Lizard Point. Suprise!!! Většina lidí se domnívá, že právě Land’s End leží nejvíce na jihu, ale opravdu tomu tak není. 


Trip jsme zakončili procházkou k moři, kde jsme objevili starou záchranou stanici. Kvůli mlze a špatné viditelnosti útesů tu skončila už pěkná řada lodí, které jsou nyní ukrytá pod hladinou moře. Při ztroskotání lodi vyjela posádka na člunu a zachraňovala, co se dalo. Mnoho životů bylo zachráněno, ale bohužel poměrně dost i ztraceno. Práci a pomoc znesnadňovala poloha stanice a často i nepřízeň počasí, proto byla stanice uzavřena a ve stejným roce byla otevřena na jiném míste nová stanice Lizard  - Cadgwith.

Cornwall je pro mě rájem na zemi. Láska na první pohled. Pokud máte rádi divokou přírodu, chcete si vyzkoušet surfování a setkat se s žraloky (ty potvory tam opravdu někdy zavítají), vidět tuleně a podívat se na památky, tak Cornwall doporučuji, nabízí opravdu krásné cestovatelské zážitky. 


Share:

0 Comments

Děkuji moc za váš komentář :)