Každá mince má dvě strany, aneb můj pohled na Anglii

Poprvé jsem  Anglii navštívila v mých šestnácti letech. Žila jsem v Oxfordu u anglické rodinky, toulala se sama po Londýně, ochutnávala fish and chips a užívala si nákupy v Primarku. Neviděla jsem skvrnu na Anglii. Vše mi přišlo dokonalé a já si připadala jak Alenka v říši divů. O šest let později jsem se vrátila zpět. Začalo to cestováním za přítelem a skončilo to zakoupením jednosměrné letenky. Co se za rok změnilo?  Sundala jsem si růžové brýle a změnila úhel pohledu. Díky svým zkušenostem jsem viděla život v Anglii odlišně než v mých šestnácti letech.

# Angličtina 
+ Přála jsem si mluvit plynně anglicky už několik let. Navštěvovala jsem kurzy angličtiny, platila soukromého učitele a koukala na filmy v originálu. Dle mého názoru se jazyk musí pro(žít), abyste jej mohli plynně používat. Když jsem se dostala do stresové situace, zapamatovala jsem si slovní spojení lépe než při hodinách angličtiny. Opakujete, posloucháte, mluvíte každý den a to je ta nejlepší škola. 
- Učitelé Vás opravují, jak správně vyslovovat slova a vy přiletíte do Anglie a zjistíte, že to je úplně jinak. Pokud budete v Londýně, může se vám stát, že místo ,,učebnicové" angličtiny na vás mluví úplně cizím jazykem. Můj největší problém byl v oblasti Birminghamu, kde se můžete setkat s ,,brummie" angličtinou.

#Peníze 
+ Minimální mzda v Anglii je odstupňována dle věku. Pokud je Vám více než 25 let, tak vaše hodinová mzda bude £7.20. Dostávat tak krásnou výplatu v britských librách, dopřát si nějaké pohodlí a nepočítat tak každou korunu je velmi hezká věc. Znám mnoho lidí, kteří si přišli jen našetřit na cestu kolem světa, na auto, byt a nebo splatit hypotéky.      

- Mzda je sice vyšší, ale též náklady na život. Většina cizinců začínají v tzv. share housech, kde za vysokou částku získají nízkou kvalitu. Pokud plánujete se někde pobavit, tak to nezkoušejte přepočítávat na českou měnu. Návštěva zoo (£ 15-30), kino ( cca £ 10 ), prohlídka po hradě (£ 15-30), restaurace (záleží na vašem žaludku)... 


#Zdvořilost a milí lidé 
+ Angličané jsou velice příjemní lidé, co se týče jednání s druhými lidmi. Více se usmívají, děkují, zdraví a vypadají spokojenější než většina české populace. Rychle Vás nakazí dobrou náladou a úsměvy.

- Usměje se na vás prodavačka, řidič v autobusu se zeptá, jestli máte hezký den, ale je to upřímné? Zajímá je vaše odpověď a nebo je to jen zdvořilostní fráze? Zdvořilostí a milými slovy se tu nešetří. Někdy toho je moc. Can you do me a favour? Co by se asi tak stalo, kdybych odmítla?        


#Příroda a památky    
+  Lesy, louky, neustálá zeleň, jezera a hrady. Příroda v Anglii vám vyrazí dech. Pokud přemýšlíte, kam vyrazit, tak mohu doporučit oblasti  Cornwallu a Cotswoldu, kde naleznete mimo krásné přírody také mnoho památek. Většina muzeí mají dobrovolné vstupné, což vidím jako velké plus.

- V Anglii prší více než u nás. Mlha, déšť, vítr a někdy i zima. Jestli patříte k milovníkům exotiky, pláží a tepla, tak si anglické vycházky moc nevychutnáte a pokud se budete chtít schovat někam do hradu, tak si připravte peníze na vstupné ( £ 15-40).    


                                                                                                                           
#Multikulturalismus  
+ Brazilec, Indové, Poláci, Ukrajinci, Rusové, Slováci, Češi, Španělé... a tak bych mohla pokračovat dál. Měla jsem možnost poznat nové národnosti, popovídat si o jejich zemi a porovnávat s životem v Anglii. Necítila jsem se jako imigrant ale jako doma. Nebyla jsem v tom sama.

- ,,Kde jsou Angličané?" Multikulturalismus nevyhovuje každému a mohou nastat i problémy. V první řadě se můžete setkat s nenávistnými pohledy ze strany některých Angličanů (většinou mladších). Já měla štěstí a s ničím takovým jsem se osobně nesetkala, ale těžko říct, co si povídali za zády.      


                                                             
#Počasí  
+ Zde záleží, jak vám moc vadí déšť? Počasí mi nijak nevadilo a hlavně mi nepřišlo, že prší ani. Nikdy jsem nezažila dusno. Krásně se mi dýchalo a mohla jsem běhat v parcích.  Anglické počasí mě naučilo jít ven, i když nesvítilo zrovna sluníčko. Prší? No a. Jdeme s dětmi ven  na hřiště. 

- Prší, mlhy, vítr a někdy pěkná zima. Počasí může ovlivnit do určité míry naše nálady. Nic se nám nechce, máme problém se vyhrabat z postele... S takovým přístupem jsem se setkala více než v Čechách.


 #Kvalita potravin      
+ Potraviny jsou v Anglii kvalitnější než u nás. Najdete toho více a v některých obchodech i za nižší ceny než u nás. V jednom obchodu jsem si zakoupila jogurt staršího vydání (nepodívala jsem se na datum, moje blbost) a až doma jsem zjistila, jak moc špatně na tom je. Na doporučení souseda jsem šla jogurt vrátit. V obchodě se mi omluvili a k tomu jsem dostala poukaz na nákup v hodnotě dvaceti liber. 

- Anglická jídla jsou velmi nezdravá a tučná. Mnoho lidí zkouší slavé fish and chips, anglické snídaně a ti nejodvážnější si dávají brambůrky do sendviče, který jim poslouží jako oběd. Jiná země a jiná jídla. Už jste ochutnali octové brambůrky? 


#Londýn  
+ Jedeme do Londýna, vyfotíme si Big Ben, selfie u červené telefonní budky, zamáváme královské rodině a nákupy na Oxford street. Kdybych žila v Londýně celý svůj život, tak vždy najdu něco nového a neobvyklého. Bary na toaletách, nespočet muzeí, zmrzliny v cukrové vatě, létající Mistr Yoda na Trafalgarském náměstí... Vždy se budu těšit do Londýna a vím, že mě nikdy neomrzí.                                                   
- Londýn patří mezi 10 nejdražších měst světa. Pokud neumíte nakupovat a nevíte kam chodit, tak se těšte, že peněženka bude prázdná. Londýn je tak obrovský až to někoho může vyděsit. První návštěva může být trochu stresující. Co dělat v Londýně, jak funguje doprava... A sakra kde to jsem? 


#Královská rodina  
+ Nejsem zamilovaná ani do jednoho prince, i když Harry je velký sympaťák. Zachovávají tradice, nosí klobouky, udávají modní trendy a královny vládnou desítky let. Pro někoho je cool, že pracují v zemi, kde místo prezidenta mají královnu.                                          

-Angličané je milují a vy je uvidíte snad všude. Figurky, podobizny na tričkách, obrazy, malby na chodnících... Někdy vám to přijde otravné a nebo se přestane zajímat. A už jste Angličanovi řekli vtip o královské rodině?  Ne? Zkuste to.           

                                                                                                                                   
Věřím, že bych toho našla více, pokud vás něco napadá a nebo máte jinou zkušenost, budu moc ráda, když se podělíte. Anglie zůstane v mém srdci ještě hodně dlouho a moc ráda se budu do této krásné země vracet. Zažila jsem zde mnoho krásných chvil a to co jsem se naučila mi nevezme nikdo. Vím, že není perfektní, ale proč by taky měla být?      

Share:

0 Comments

Děkuji moc za váš komentář :)